BUŁGARIA
Aqua Paradise Resort
Ponad 8 km złocistych plaż i znakomita kuchnia - to właśnie Słoneczny Brzeg.Wszystko o Słonecznym Brzegu
To największy i najpopularniejszy kurort tego kraju, położony 35 km na północ od Burgas. Jego atutem jest osłonięta wydmami 7 kilometrowa plaża o szerokości do 100 metrów pokryta delikatnym, czystym piaskiem. Plaża w Słonecznym Brzegu uhonorowana została Błękitną Flagą, przyznawaną nadmorskim kurortom szczególnie przyjaznym turystyce ekologicznej.
Czwarte co do wielkości, miasto we wschodniej Bułgarii, nad Zatoką Burgaską Morza Czarnego. Stanowi znane uzdrowisko (źródła termalne) i ważny ośrodek kulturalny, turystyczny, przemysłowy. W sąsiedztwie miasta jest największy w całej Bułgarii międzynarodowy port lotniczy. Burgas jest przyjemnym miastem z niedawno odnowionym centrum zamkniętym dla ruchu kołowego. Oprócz malowniczego Parku Nadmorskiego, w centrum miasta znajduje się park z pomnikiem Adama Mickiewicza, który w tym mieście spędził kilka miesięcy organizując w ówczesnej Turcji polski legion do walk z Rosjanami. W mieście warto obejrzeć prawosławną katedrę Św. Cyryla i Metodego, katedrę katolicką i dwie piękne cerkwie Św. Marii Dziewicy i Św. Iwana Rylskiego, a także odwiedzić Muzeum Historyczne a zwłaszcza jego oddział etnograficzny gdzie prezentowane są m.in. tradycyjne maski kukerów (kolędników), stroje regionalne i przedmioty życia codziennego z dawnych czasów. Miasto otaczają trzy jeziora: Burgaskie, Atanasowskie i Mandrenskie, nad którymi gnieżdżą się pelikany, ibisy i czaple. Jezioro Mandreńskie to ważny rezerwat ornitologiczny z wieloma gatunkami ptaków morskich i błotnych. Tutejszy klimat charakteryzuje się lekką zimą i długim, słonecznym latem, a plaże mają niepowtarzalny, prawie czarny kolor piasku. W Burgas są też znane od wieków źródła mineralne. W Burgaskich Łazienkach Mineralnych leczy się między innymi choroby reumatyczne, urazy kości, choroby układu nerwowego, nerek i wiele innych.
Rawda to mały, przyjemny ośrodek w pobliżu Nessebaru, który wciąż się rozrasta. Pomimo bliskości do dużych ośrodków turystycznych, Ravda pozostaje spokojnym miejscem z ładnym wybrzeżem odpowiednim dla osób w każdym wieku. Jest to szczególne popularne miejsce wśród rodzin z dziećmi. Plaża tutaj rozciąga się na powierzchni 57 tys. m2 i jest podzielona na dwie części. Południowa przyciąga turystów pięknym piaskiem, czystą wodą i różnymi formami rozrywki, podczas gdy północna plaża oferuje spokojny, relaksujący klimat. W pobliżu mieści się popularny park wodny, który docenią zwłaszcza ludzie młodzi i rodziny z dziećmi. Oprócz relaksu na pięknej, piaszczystej plaży Rawda oferuje różnorodne zajęcia sportowe, w szczególności sporty wodne, takie jak nurkowanie, kitesurfing, windsurfing, narty wodne lub skuter. Ciekawym miejsce do zobaczenia w kurorcie jest z pewnością Cerkiew świętego Paraskewy wybudowana przez greków w 1884 r.
Miasteczko położone na wyspie w zasięgu pieszego spaceru od największego bułgarskiego kurortu Słoneczny Brzeg. Tworzy sieć brukowanych uliczek z widocznymi gdzieniegdzie ruinami cerkwi i kilkoma interesującymi muzeami. Na prowadzącej do miasta grobli stoi osiemnastowieczny wiatrak. Po dojściu do miasta widać pochodzące sprzed ponad tysiąca lat ruiny murów, które przez wieki otaczały miasto. Nessebar znajduje się na światowej liście dziedzictwa kultury UNESCO. Nic dziwnego, bo jest najstarszym miastem w Bułgarii i jednym z najstarszych osiedli Europy. Przy wejściu do miasta znajduje się ciekawe Muzeum Archeologiczne, ze wspaniałą kolekcją starych ikon. Miasteczko zachwyca unikalnym klimatem wąskich, krętych uliczek, przy których stoją charakterystyczne domy. Partery są zbudowane z kamienia, piętro jest zwykle drewniane, a dach kryty jaskrawo czerwoną dachówką. Sprawia to, że miasteczko wygląda niezwykle malowniczo, a wiele starych domów pełni obecnie rolę pensjonatów. W miasteczku jest kilkadziesiąt zabytkowych cerkwi. Jedną z najcenniejszych świątyń w Nessebarze jest Cerkiew Chrystusa Pantokratora z XIII w., uznawana za jeden z najpiękniejszych zabytków Bułgarii. Jej fasada zbudowana jest z naprzemiennych pasów białego kamienia i czerwonej cegły. Warto odwiedzić dobrze zachowaną Cerkiew Bogurodzicy z XIX w., z pięknym ikonostasem oraz wieżą, z której można podziwiać panoramę miasta a także najmniejszą ze wszystkich na wyspie Cerkiew św. Jana Chrzciciela z XI w. z zachowaną na jednej z kolumn inskrypcją: „Święty Janie Chrzcicielu ocal mnie!”. W nowej cerkwi metropolitalnej św. Stefana, niepozorna fasada kryje piękne freski przedstawiające sceny z życia Najświętszej Marii Panny oraz wspaniały ikonostas z XVI w. Z cerkwi św. Apostołów pozostała do dzisiaj jedna nawa i część kolumnady. W jej pobliżu jest sporo restauracji specjalizujących się w potrawach z ryb, ale nie brakuje też dań regionalnej kuchni bułgarskiej. Z lewej strony Cerkwi św. Apostołów jest winnica, gdzie można degustować i nabyć produkowane tam wino o smaku malinowym, różanym a nawet migdałowym! W Nessebarze warto też zobaczyć przystań rybacką i marinę. Można wykupić rejs po morzu oraz lot helikopterem nad Słonecznym Brzegiem. W mieście znajduje się amfiteatr.
To malownicze miasteczko zbudowano na zboczu opadających ku morzu pasm gór Starej Płaniny, położone zaledwie o kilka km od Słonecznego Brzegu. Z wzniesionych tu hoteli rozciąga się przepiękny widok na rozległą zatokę. W okolicy są trzy plaże o łącznej długości 1,5 km. Sveti Vlas traktowany jest jako spokojniejsza alternatywa dla pobliskiego Słonecznego Brzegu. Lokalną atrakcją jest piękny port stanowiący raj dla miłośników żeglarstwa.Wzdłuż portu ciągnie się nowoczesna aleja z mnóstwem restauracji, barów i klubem nocnym oraz bajkowym widokiem na całą zatokę Słonecznego Brzegu i starożytny Nessebar. Kurort Sveti Vlas ze względu na swoją lokalizację i walory klimatyczne przekształcił się w jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na bułgarskim wybrzeżu. Bliskość gór i morza stworzyło w tym miejscu unikalny mikroklimat z krystalicznie czystym powietrzem nawiewanym przez morską bryzę. Sveti Vlas jest jedyną miejscowością na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego, gdzie plaże mają ekspozycję południową. Miasteczko ma regularne połączenia autobusowe do Nessebaru i Słonecznego Brzegu.
Primorsko jest pełnym uroku miasteczkiem leżącym na niedużym półwyspie między zatokami: Stamopolo i Diavolski, ok. 50 km od Burgas. Słynie z piaszczystych, liczacych nawet 10 km plaż, uważanych za jedne z najpiękniejszych na czarnomorskim wybrzeżu. Są dobrze zagospodarowane i bez kłopotu można wypożyczyć tu leżaki, parasole czy sprzęt wodny. Dużym atutem kurortu jest wszechobecna zieleń – miejscowość dosłownie tonie w zieleni lasów i pięknej roślinności. Co roku Primorsko odwiedza wielu turystów, ale nie ma tu tak dużego gwaru i tłoku jak np. w Słonecznym Brzegu czy w Złotych Piaskach. To idealne miejsce na nieśpieszne wakacje z dostępem do klimatycznych barów, kawiarenek i typowych, lokalnych tawern. Kurort oferuje też wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi m.in. park wodny Aqua Planet. Primorsko jest doskonałą bazą wypadową na wycieczki np. do pobliskiego Sozopolu (23 km) czy Burgas (ok. 50 km). Warto wybrać się też do pobliskiego rezerwatu przyrody rzeki Ropotamo. Cały region z pobliskimi górami Strandzha, zajmowała niegdyś cywilizacja Tracji, dlatego można się tu natknąć na ciekawe stanowiska archeologiczne. Beglik Tasz był miejscem kultu z okresu panowania Traków.
Malownicza wakacyjna wioska, znajduje się 10 km na północny-wschód od centrum Słonecznego Brzegu. Położona jest w cichej zatoczce na półwyspie o tej samej nazwie i dysponuje bardzo ładną plażą. Jest tu kilkaset białych domków z czerwonym dachem w większości z widokiem na morze oraz kilka 4 i 5 gwiazdkowych hoteli w formule all inclusive. W letnisku znajdują się 4 restauracje, kawiarnia, nocne kluby, dyskoteka, jacht-klub i centrum sportów wodnych, Aquapark Atlantida, boiska do piłki nożnej i siatkówki, mini golf, tenisowe korty, kryte baseny, sauny i przedszkole. Jest to jedna z najlepszych ofert dla rodzin w Bułgarii. W okolicy znajduje się kilka miejsc związanych z historią m.in. przepiękna rzymska Świątynia Jupitera za Obzorem lub malownicze ruiny greckiej twierdzy Poleokastro. Warto wybrać się na wycieczkę do położonego nad rzeką Kamcziją rezerwatu leśnego „Łangoza”, gdzie można podziwiać egzotyczną roślinność. Jest stąd bardzo dobre połączenie autobusowe do Nessebaru i Słonecznego Brzegu.
Region Obzor leży w Bułgarii między Burgas a Warną. Dawna nazwa Obzor to Heliopolis (Miasto Słońca) - region uważany jest za najbardziej słoneczne miejsce na bułgarskim wybrzeżu. Powietrze zawiera tu duże ilości jodu, tym samym pozytywnie wpływa na drogi oddechowe. Jest idealnym miejscem dla osób szukających spokoju i relaksu bez tłumów stanowi doskonałą alternatywę dla tętniących życiem Słonecznego Brzegu czy Złotych Piasków. Nie brakuje tu jednak przytulnych knajpek, barów, restauracji czy sklepów .W tej unikalnej części czarnomorskiego wybrzeża oferujemy bardzo dobre hotele, najczęściej leżące przy plaży, często prywatnej z bezpłatnym serwisem plażowym. Wypoczynek w regionie Obzor szczególnie polecamy rodzinom z dziećmi, ale też osobom nastawionym na spokojny relaks wśród natury. Szerokie, ciągnące się kilometrami plaże z drobnym piaskiem, uważane są za jedne z najpiękniejszych nad Morzem Czarnym.Ciepłe morze z łagodnym wejściem do wody stanowi doskonałe miejsce do kąpieli . Duże możliwości uprawiania sportów wodnych: surfingu, żeglarstwa, nart wodnych a nawet nurkowania, przyciągają amatorów sportów wodnych. Lokalizacja między Burgas (75 km) a Warną (60 km) zapewnia doskonała bazę wypadową np. do zabytkowego Nessebaru, Warny, Słonecznego Brzegu czy do pobliskiego, znanego z przepięknej plaży i unikalnej przyrody rezerwatu Irakli.
To urocza miejscowość turystyczna położona 18 km na północ od Burgas na skalistym półwyspie wybrzeża czarnomorskiego. Miasteczko jest świetną bazą wypadową do innych miejscowości w Bułgarii, jak Nessebar i Sozopol. Znajdziemy tu urocze kafejki, liczne puby i dyskoteki oraz zabytki będące świadectwem burzliwej i bogatej historii regionu. Najstarsze z nich pochodzą z IV i V wieku p.n.e. – kiedy miejscowość była jeszcze kolonią grecką o nazwie Anchialo. Później miasto zdobywali Rzymianie, Bizantyjczycy, Krzyżacy oraz Turcy. Dopiero po wyzwoleniu się Bułgarii spod panowania tureckiego, Pomorie stało się ważnym ośrodkiem turystycznym i handlowym. Do najsłynniejszych zabytków miasteczka należą Cerkiew Św. Bogurodzicy malowniczo położona w parku w centrum miasta, średniowieczny Monastyr Św. Georgi z bogatą kolekcją ikon oraz cerkiew Przemienienia Pańskiego a także islamskie meczety oraz słynny kurhan tracki. Morze jest tu płytkie, stąd Pomorie jest bezpiecznym miejscem na wodne szaleństwa dla najmłodszych i dobrym miejscem na wypoczynek rodzinny. Wiejąca od morza morska bryza odświeża powietrze w mieście stąd lepiej znosi się tu letnie upały. Pomorie to również centrum turystyki leczniczej. Zasłużoną sławą cieszą się miejscowe borowiny. Pomorijskie błota doskonale wpływają na leczenie reumatyzmu i chorób skóry. Lecznicze błoto wydobywa się z sąsiadującego z miasteczkiem słonego jeziora, w którym żyje wiele słonolubnych roślin i zwierząt. Jest tu także Muzeum Soli z warzelnią i wystawą mówiącą o historii handlu „białym złotem”. Okolica słynie z długiej tradycji winiarstwa i wyrobu trunków domowych – rakii i koniaku (słynne koniaki „Pomorie” i „Słoneczny Brzeg”) oraz z licznych festiwali i świąt.