Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie to jeden z najbogatszych i najnowocześniejszych krajów świata - pełen kontrastów, gdzie luksusowe budynki, wieżowce i najnowocześniejsze hotele mieszają się z tradycją. Wszystko o Zjednoczonych Emiratach Arabskich

8 dni już od 3 741 

Wypoczynek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - wszystko co musisz wiedzieć

Zjednoczone Emiraty Arabskie to jeden z najbogatszych i najnowocześniejszych krajów świata - pełen kontrastów, gdzie luksusowe budynki, wieżowce i najnowocześniejsze hotele mieszają się z tradycją. Emiraty znane są również jako raj dla zakupowiczów. W ZEA czwartki i piątki są uznawane za weekendy, więc warto spodziewać się, że w te dni wszędzie będzie zauważalnie więcej ludzi - zwłaszcza w centrach handlowych. Zjednoczone Emiraty Arabskie powstały w 1971 roku i położone są w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego. Jest to federacja 7 emiratów: Abu Dhabi, Dubaj, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Ras Al Khaimah i Fujairah.

KLIMAT

Zjednoczone Emiraty Arabskie leżą w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego o dużych amplitudach termicznych. Lata są zwykle bardzo gorące, ze średnimi temperaturami ok. 33-45 stopni, a w głębi lądu nawet 50 stopni. Od lipca do września wilgotność powietrza na wybrzeżu dochodzi do 95%. W południowej części kraju panuje typowo pustynny klimat. Co istotne, zimy w ZEA są stosunkowo łagodne ze średnimi temperaturami ok. 18-20 stopni. Dni są wtedy dość ciepłe, natomiast nocą na pustyni zdarzają się przymrozki.
Charakterystycznym dla Emiratów zjawiskiem są tzw. szamal – stałe, występujące zimą i wczesnym latem - chłodne wiatry północno-wschodnie oraz północne wywołując niekiedy burze pyłowe i piaskowe. Najlepszym okresem na wakacje w ZEA ze względu na pogodę jest czas od listopada do kwietnia.

MODA I ZWYCZAJE

Większość mieszkańców ZEA nosi tradycyjne arabskie stroje. Odzież damska obejmuje całą sylwetkę i nazywana jest abają. Na głowie noszony jest czarny szalik, hidżab. Niektóre kobiety, zwłaszcza starsze, zakrywają twarz burką. Mężczyźni ubierają się w luźne i długie koszule. Głowa jest zwykle przykryta kawałkiem białego materiału. Turystom, poza kompleksami hotelowymi, gdzie preferowany jest styl elegancki i swobodny, zaleca się dostosowanie stylu ubierania się do lokalnej kultury.

ZEA są krajem muzułmańskim, w którym źródłem prawa jest szariat, religijne prawo muzułmańskie. Zakazane jest utrzymywanie związków pozamałżeńskich i są one karane. Za posiadanie i zażywanie narkotyków oraz handel nimi grozi wieloletnie więzienie lub kara śmierci. Na zakup, konsumpcję oraz przewóz alkoholu wymagane jest ww. zezwolenie policyjne. Napoje alkoholowe sprzedawane są w nielicznych wydzielonych sklepach. Wymóg posiadania zezwolenia obowiązuje również w hotelach i klubach o ograniczonym dostępie, gdzie często serwowany jest alkohol. Picie alkoholu w miejscach publicznych (z wyjątkiem wymienionych), a tym bardziej przebywanie w takich miejscach w stanie nietrzeźwym zagrożone jest karą aresztu i grzywny. W niektórych emiratach (np. w Szardży) sprzedaż i podawanie alkoholu są w ogóle zakazane. W okresie ramadanu zabronione jest spożywanie pokarmów, picie napojów i palenie tytoniu w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca. W tym czasie zamknięte są wszystkie lokale gastronomiczne. Zgodnie z prawem obowiązującym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, alkohol może być sprzedawany/podawany tylko osobom powyżej 21 roku życia. Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami grzywny, deportacji pozbawienia wolności oraz - w skrajnych przypadkach - karą śmier

RAMADAN

Ramadan to dziewiąty miesiąc kalendarza islamskiego, czas dla muzułmanów na oczyszczenie duszy poprzez modlitwę i post. Jest to utrzymywane od wschodu do zachodu słońca. W czasie Ramadanu turyści zobowiązani są nie jeść, nie palić i nie pić poza kompleksem hotelowym w ciągu dnia oraz nosić ubrania zakrywające ramiona, klatkę piersiową i kolana. W restauracjach zwykle można dostać jedzenie w ciągu dnia, ale alkohol dopiero po zachodzie słońca. Każdego roku Ramadan przypada w innym terminie.

KUCHNIA

Lokalna kuchnia jest smaczna i bardzo urozmaicona. W Emiratach królują wpływy Bliskiego Wschodu, natomiast w Dubaju znajdziemy najwykwintniejsze restauracje świata. Miłośnicy mięsa mogą skosztować w ZEA różne jego rodzaje, w tym jagnięcinę, kurczaka, wołowinę i oczywiście bogaty wybór ryb. Nieodzowną częścią dań są warzywa. Dużą popularnością cieszą się tu także owoce, w tym najpopularniejsze: daktyle, figi, granaty i owoce cytrusowe. Do najbardziej znanych dań należą hummus, tabouleh i baklava. ZEA są krajem muzułmańskim, więc jego mieszkańcom nie wolno pić alkoholu. Turyści mogą jednak zakupić go w hotelowych restauracjach i barach, jednak należy liczyć się z wyższymi niż w kraju cenami. Alkohol jest serwowany tylko na terenie hoteli osobom powyżej 21. roku życia. Na zakup alkoholu w wydzielonych punktach poza hotelami, należy mieć zezwolenie. Obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Napoje alkoholowe podawane są w hotelach i klubach, poza emiratem Sharjah, gdzie obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży i spożywania alkoholu.

CŁO

Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy. Jeśli przywozisz kwotę przekraczającą 40 tys. AED lub równowartość tej sumy w walutach obcych lub czekach podróżnych, musisz wypełnić stosowną deklarację. Osoby w wieku do lat 18 nie mogą przywieźć kwoty większej niż 40 tys. AED lub jej równowartości w walutach obcych lub czekach podróżnych.

Zjednoczone Emiraty Arabskie nie tolerują wykroczeń w jakikolwiek sposób związanych z substancjami narkotycznymi, niezależnie, czy są to leki zakazane czy też narkotyki do celów rekreacyjnych. Niektóre produkty ziołowe lub naturalne, które są legalne w innych krajach, w ZEA są zakazane. Są to:

  • tytoń,
  • mak,
  • opium (również w proszku),
  • liście betelu (pieprzu żuwnego).

Kary za sprzedaż, przemyt, transport i posiadanie narkotyków, a także ich obecność we krwi są bardzo surowe.

Do ZEA nie można wwozić:

  • materiałów zawierających treści obsceniczne i godzących w obyczajowość muzułmańską,
  • nagrań zawierających treści sprzeczne z obyczajowością lub nakazami islamu,
  • narkotyków i środków odurzających (pod groźbą kary wieloletniego więzienia nawet za najmniejszą ilość),
  • towarów pochodzenia izraelskiego, posiadających izraelskie logotypy lub znaki firmowe,
  • gier hazardowych,
  • nadajników radiowych, sprzętu do samoobrony, noży i mieczy,
  • broni, amunicji i sprzętu wojskowego (należy mieć zezwolenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich),
  • sztucznych ogni i materiałów wybuchowych,
  • innych towarów, których import do Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest zabroniony przez lokalne przepisy celne lub wewnętrzne przepisy prawne,
  • leków psychotropowych (także najbardziej rozpowszechnionych leków uspokajających czy rozkurczowych) – bez posiadania oryginalnej recepty lekarskiej (najlepiej w języku angielskim lub arabskim).
    Na przywóz niektórych leków można uzyskać zgodę online od emirackiego ministerstwa zdrowia. Sprawdź listę leków, które możesz przywieźć tylko z oryginalną receptą lekarską i orzeczeniem lekarskim. Dotyczy to leków o działaniu narkotycznym, psychotropowym, CDA i CDB oraz procedur związanych z przywozem leków.

Urząd celny Emiratu Abu Zabi zezwala na wwóz napojów alkoholowych w ilości, która nie przekracza 4 litrów oraz piwa w ilości 24 puszek napoju o pojemności 355 ml. W pozostałych emiratach dozwolony jest wwóz napojów alkoholowych w ilości, która nie przekracza 4 litrów oraz piwa w ilości 48 puszek napoju o pojemności 355 ml. Wyjątkiem jest Emirat Szardża, w którym posiadanie alkoholu jest nielegalne i ścigane z urzędu. Alkoholu nie wolno także przewozić w samochodach w podróży przez Emirat Szardża.

Sprawdź szczegółowe warunki wjazdu oraz przepisy celna na stronie: https://www.gov.pl/web/zea/informacje-dla-podrozujacych

ZEA w liczbach

Powierzchnia kraju
83 600 km2
Liczba mieszkańców
10 mln
Stolica
Abu Dhabi
Język
arabski
  • 6h
    czas przybliżony
  • +2h
  • 220 V / 50 Hz

ZEA w liczbach

Powierzchnia kraju
83 600 km2
Liczba mieszkańców
10 mln
Stolica
Abu Dhabi
Język
arabski
  • 6h
    czas przybliżony
  • +2h
  • 220 V / 50 Hz

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

budynek nr 3, róg ulic Delma i Karamah (13-tej i 14-tej)
PO BOX 2334
Abu Zabi

+971 2 446 52 00